Skip Ribbon Commands
Skip to main content
None

Distinguished Service Award

Recognizes individuals who have made a lasting and outstanding contribution to Big I New York.
(Formerly Presidential Citation Award)


2020s
2021 - Pat Calvert
2020 - (no award handed out due to pandemic)

2010s
2019 - Big I New York Staff
2018 - Allison Just and  Lawrence Pistell
2016 - Christine Neet, CPIA
2015 - Karen Peters, CPCU and Jamie Deapo, AAI, AINS
2014 - Michael Barrett, Esq. and  Timothy Dodge, AU, ARM, CPCU
2013 - Patricia Calvert and  Julie Crowley and  Kathleen Lawler, AAI, CIC
2012 - David Gelia and  Stephen R. Zogby
2011 - James C. Keidel (Keidel, Weldon & Cunningham, LLC)
2010 - Mark J. Hagan, CPCU, ARM  and  Kathleen A. Weinheimer, CPCU, AAI
 
2000s
2009 - Eileen A. Frank, CPCU, ARe, NASD and  David M. Gelia  and  Lisa K. Lounsbury, AAI, CAE   
2008 - Vinny Alba and  Chris Brassard, CIC  and  Regina Wright, CAE   
2007 - Sharon Koches, CPCU, RPLU, AAI, AU, American Institute of CPCU and  Cyndy Smith, Haylor Freyer & Coon Inc.  and  Kimberly Parks Poppa   
2006 - Sharon Emek, CIC, PhD   
2005 - Richard A. Poppa, CAE, AAI  and  Gregory V. Serio   
2004 - Steven J. Spiro, CLU, ChFC  and   Paul W. Babbitt and  Vinny Alba  and   Tommy Dietz, CPCU   
2003 - Stephen Zogby and  IIA of Suffolk County   
2002 - Kathleen A. Weinheimer, CPCU, AAI
2001 - Herbert J. Lustig and  Patrick C. Moore, CPCU and  John R. Costello, CIC 
2000 - Edgar J. Higgins Jr., CPCU
 
1990s
1999 - John Ecker and  George Yates
1998 - Paul Babbitt
1997 - John Ecker and   Michael Barrett
1996 - John D. LaValle, IIAANY, Syracuse, NY (Onondaga)
1995 - Lawrence Gilroy III, Gilroy & Kernan, New Hartford, NY (Oneida)  and  George G. Heine, IIAANY, Syracuse, NY (Onondaga)
1994 - Walter B. Rose Jr., Monroe, NY (Orange) and  Carole & Steve Acunto, Chase Group (Westchester)
1993 - Ferdinand L. Coste, Holbrook, NY (Suffolk)
1992 - Carl T. Ernstrom, Binghamton, NY (Broome)
1991 - Ronald N. Belleville, Tupper Lake, NY (Franklin) and  John D. LaValle, Syracuse, NY (Onondaga) (Honorary)
1990 - David A. Fazioli, Troy, NY (Albany) and  Russell J. Vollmer, Greenlawn, NY
 
1980s
1989 - Kenneth Pollack, Westbury, NY (Nassau)  
1988 - David Twomey, Vestal, NY (Broome)
1987 - Thomas J. Dietz, Mt. Kisco, NY (Westchester)  
1986 - Frank Riedman, Rochester, NY (Monroe)
1985 - John Ecker, Montauk, NY (Suffolk)
1984 - Joseph Bonica, Levittown, NY (Nassau)
1983 - Peter Pomeroy, Roscoe, NY (Sullivan)  
1982 - John E. Becker II, Seneca Falls, NY (Seneca)
1981 - John E. Becker II, Seneca Falls, NY (Seneca)  
1980 - Charles C. Ashley, Warwick, NY (Orange)
 
1970s
1979 - John F. Reilly, Pelham, NY (Westchester)
1978 - Alan L. Hagerman, Clifton, NY (Chautauqua) and  Arthur L. Schwab, Albany, NY (Albany) and  Lucille Schwab, Albany, NY (Albany)
1977 - James R. Studgeon, Flushing, NY (Queens)
1976 - Mott P. Greene, Washingtonville, NY  (Orange)
1975 - Seymour G. Schwartz, Queens Village, NY (Queens)
1974 - William E. Sheridan, Watervliet, NY (Albany) and  Alfred E. Grossman, Mineola, NY (Nassau)
1973 - Joseph J. Propis, Buffalo, NY (Erie)
1972 - Morton S. Seidenstein, New Rochelle, NY (Westchester)
1971 - George G. Heine, Syracuse, NY (Onondaga)
1970 - Theodore R. Tuke, Rochester, NY (Monroe)
 
1960s
1969 - James R. Kelly, Rosedale, NY (Queens)
1968 - Clifford D. Wicke, Jamaica, NY (Queens)
1967 - Raymond D. Porter Jr., New Rochelle, NY (Westchester)
1966 - Richard J. Buck, Catskill, NY (Greene)
1965 - Matthew D. Lampell, Poughkeepsie, NY (Dutchess)  
1964 - Donald A. Fazioli, Troy, NY (Renselaer)
1963 - E. Glenn Giltz, Plattsburgh, NY  (Clinton)
1962 - Arthur F. Blum, Rockaway Park, NY (Queens)
1961 - Raymond A. Muth, Newark, NY (Wayne)
1960 - Richard E. Thompson, Valley Stream, NY (Nassau)
 
1950s
1959 - George A. Kramer Jr., Williston Park, NY (Nassau)
1958 - Sidney Mang, Sidney, NY (Delaware) 
1957 - Richard E. Thompson, Valley Stream, NY (Nassau)
1956 - Robert B. Douglass, Potsdam, NY (St. Lawrence)
1955 - David S. McFalls, New York City (Metro)
1954 - Craig Thorn, Jr., Hudson, NY (Columbia)
1953 - Joseph A. Neumann, Jamaica, NY (Queens)
1952 - E. Leo Spain, Glens Falls, NY (Warren)
1951 - Roy A. Duffus, Rochester, NY (Monroe)
1950 - Arthur L. Schwab, Staten Island (Richmond) and  A.C. Deisseroth, Syracuse, NY (Onondaga)
 
1940s
1949 - Jay Rose, Buffalo, NY (Erie)  
1948 - Russell M. L. Carson, Glens Falls, NY (Warren)